اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۷۲۳۶ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷

  نشانه های ناگوار بر جدار های شهری

  آفتاب داغ مثل تیغه هایی تیز، هر روز تن فرسوده اش را زخم می زند. باد می آید و باران می شود و شهر همچنان ایستاده روی خاک ، رو به آسمان خاکستری ناله می کند. خورشید که نفس تنگ می کند پشت برج های بلند و قد کشیده ، تاریکی که قرق می کند کوچه ها و خیابان ها را ، ‌شهر لمیده در آغوش سیمان و سنگ ، بی صدا به خواب می رود تا فردا که دوباره آفتاب شود و باد بیاید و باران تن تفتیده اش را آب بزند.

  به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری قم، آفتاب داغ مثل تیغه هایی تیز، هر روز تن فرسوده اش را زخم می زند. باد می آید و باران می شود و شهر همچنان ایستاده روی خاک ، رو به آسمان خاکستری ناله می کند. خورشید که نفس تنگ می کند پشت برج های بلند و قد کشیده ، تاریکی که قرق می کند کوچه ها و خیابان ها را ، ‌شهر لمیده در آغوش سیمان و سنگ ، بی صدا به خواب می رود تا فردا که دوباره آفتاب شود و باد بیاید و باران تن تفتیده اش را آب بزند. این حکایت هر روز شهرهای ماست ؛ شهرهایی که در هیاهوی سرب و دود نفس می کشند و گله نمی کنند از این سرنوشت. سرنوشتی که می تواند تغییر کند،‌ رنگ عوض کند و جان تازه ببخشد به رگ های آنها . اتفاقی که سررشته اش به یک معضل قدیمی می رسد ، به عنصر گمشده ای به نام زیبایی؛ موضوعی که جای خالی اش در گوشه گوشه شهرها دیده می شود. چاره حل این مشکل اما سخت نیست؛ فقط کافی است پای عناصر زیبایی به شهرها باز شود؛ عناصری که با هنر و هنرمند الفتی دیرینه دارند؛ هنری که خودش عین زیبایی است، زیبا می کند و زیبایی می بخشد.
  برای پیدا کردن نشانه های این زیبایی بر شانه های شهر فقط کافی است سری به مجسمه ها بزنیم ؛‌به تندیس ها ، المان ها، به دیوارهایی که هر بار با مناسبت های تقویم نقش عوض می کنند، نگاه شهروندان را دنبال خودشان می کشند، جان می بخشند و روح تازه می کنند.
  کافی است چشم بدوزیم به خانه هایی که روح دارند و زیبایی شان را با گلدان های بزرگ و کوچک بالکن هایشان به رخ می کشند؛ خانه هایی سبز، دوست داشتنی. این، ارمغان زیبایی و هنر به شهرهای ماست؛ موضوعی که مورد توجه دکتر تقی ابوطالبی احمدی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان هم قرار می گیرد. مخصوصا وقتی که این روانشناس به ما می گوید: شهر زیبا ضمن اینکه آرامش می آورد، ضمن اینکه هویت می بخشد، در کنترل رفتار هم موثر است و باعث می شود که انسان ها دیگر یک شهرنشین صرف نباشند بلکه شهروند باشند، مناسبات شهری را بیاموزند و لحاظ کنند.
  دکتر ابوطالبی احمدی در ادامه با اشاره به عوامل تامین کننده سلامت می گوید : امروزه سلامت افراد در چهار محور سنجیده می شود؛ سلامت جسمی، سلامت روانی ، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی. اگر انسانی در این چهار بُعد از سلامت کامل برخوردار باشد، می توانیم بگوییم که انسان سالمی است.
  این استاد دانشگاه با اشاره به تاثیر مستقیم محیط در هر محور سلامت می افزاید : ارتباط انسان به محیط زندگی اش ارتباط تنگاتنگی است و طبیعتا در شکل گیری رفتار او تاثیر می گذارد؛ رفتاری که ارتباط مستقیمی با احساسات افراد دارد. از این نظر مشاهدات پیرامونی همه ما ،مخصوصا ‌مشاهداتی که تکرار می شوند اثری ماندگار بر روان ، رفتار و هویت ما دارند.
  دکتر ابوطالبی احمدی همینجاست که روی نمای شهری دست می گذارد و می گوید: همه آنچه که ما در محیط زندگی مان می بینیم برای ما احساس ارزشمندی و آرامش به ارمغان می آورند.
  این روانشناس ادامه می دهد: معمولا هدف از زیباسازی خانه، محل زندگی و شهر در مجموع بالارفتن کیفیت زندگی شهروندان است. هر چقدر این کیفیت زندگی ارتقا پیدا کند، انسان ها بیشتر احساس آرامش می کنند و در نهایت یکی از محورهای اصلی سلامتی آنها تامین می شود.
  این اما همه ماجرا نیست، دکتر ابوطالبی احمدی در ادامه به نکات دیگری هم اشاره می کند؛ نکته هایی مانند اینکه در زیباسازی شهری، باید علاوه بر تامین عنصر آرامش، به حفظ هویت، فرهنگ و اصالت ساکنان شهر هم توجه شود. به عبارت دیگر در طراحی فضاهای شهری و به کار گرفتن مبلمان شهری، تطابق آنها با فرهنگ ،‌آداب ، رسوم و محیط زندگی افراد در نظر گرفته شود.
  این رسالتی است که به گفته این استاد دانشگاه بیش از هرکس، برعهده هنرمندان گذاشته شده است؛‌هنرمندانی که می توانند با استفاده از ابزار هنر آرامش و نشاط را به جامعه بیاورند. موضوعی که وقتی آن را با احمد نادعلیان هنرمند برجسته و نام آشنای هنرمحیطی کشورمان در میان می گذاریم در پاسخ می گوید : هنر محیطی یکی از کانال های ورود هنر به شهر است، دغدغه های هنر محیطی را می توان در ارتباط با محیط زیست، آب ، خاک و مسائلی از این دست گنجاند و راه را برای ورود آن به بستر شهرها فراهم کرد.
  نادعلیان ادامه می دهد: تجربه ثابت کرده که عموم مردم حضور این آثار را در سطح شهر دوست دارند و با آنها ارتباط برقرار می کنند و از آنها انرژی می گیرند. اینجاست که هم هنرمند رسالتش را انجام داده و هم در نهایت فضای مناسب تری برای زندگی در شهرها شکل گرفته است.
  اتفاقی که گرچه در شهرهای ما حضور پررنگی ندارد اما بی سابقه هم نیست؛ نادعلیان در ادامه با اشاره به نشانه های حضور هنرمحیطی در شهر می گوید : قبلا در شکل هایی ساده تر این کار انجام شده است. برای مثال با حضور مجسمه ها در نقاط مختلف شهر، یا حتی جشنواره ای که به طور اختصاصی سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار کرد و در خلال آن با برنامه ریزی و حمایتی از هنرمندان محیطی انجام داد، پای هنر محیطی را به پایتخت باز کرد. البته در شهرهای دیگر کشورمان از جمله قزوین، اراک ،‌کرمان و ... هم در قالب جشنواره هایی با رویکرد بازیافت این اتفاق رخ داده است. حتی در ایام عید امسال هم در فراخوانی که دوباره سازمان زیباسازی شهر تهران داد ، به نوعی در کنار مجسمه سازی هنرمحیطی هم گنجانده شد و مورد استقبال خوب مخاطبان هم قرار گرفت.
  این هنرمند محیطی با اشاره به اجرای طرح نگارخانه ای به وسعت یک شهر، آن را یکی از نشانه های حضور زنده هنر در شهر می داند و پیشنهاد می دهد : حالا که این زمینه فراهم شده و به این باور رسیده ایم که بیلبوردهای تبلیغاتی می توانند برای مدتی میزبان آثار هنری شوند، چرا از این امکان برای ارائه آثار شاخص هنرمحیطی استفاده نکنیم؟! چراکه هنرمحیطی به خاطر دغدغه ها و آموزه هایی که دارد شاید خیلی وقت ها در دل طبیعت امکان نمایش و اجرا پیدا کند، اما می توانیم تصویر آنها را در سطح شهر ها به نمایش بگذاریم.
  دوری از تقلید؛‌این رازی است که به گفته نادعلیان می تواند دست هنرمندان را بگیرد و انها را به سلامت از هیاهوی زندگی شهری عبور دهد و ماندگار کند.دقیقا به همین دلیل است که می گوید : شان کشورما از نظر تاریخ ، فرهنگ و ..بسیار بالاتر از اجرای کارهای تقلیدی در سطح شهر است، مخصوصا که این هنر قرار است به زیبایی شهر کمک کند و در نهایت احساس تعلق به ساکنان شهر بدهد.

  اخبار مرتبط :